Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / UCHO - Tichá a Kôprová dolina / Marcel Zajac: Kto je komparzista?

Marcel Zajac: Kto je komparzista?

Autor: Redakcia Poslední změna: Neděle 03.08.2014 15:40
Ak tento systém, sebe vlastnými mechanizmami, vyhlásil niektoré územia za chránené, tak chcem, aby sa tento tento systém aj postaral o to, aby to tak bolo aj v skutočnosti. Otvorený list adresovaný ministrovi pôdohospodárstva SR Miroslavovi Jureňovi. „To sú zaplatení komparzisti,“ vyhlásil minister. Ako informoval novinárov, v Kôprovej a Tichej doline sa zastavil dnes ráno na ceste do Prešova, kde sa stretol s primátormi a starostami Prešovského, Košického a Žilinského kraja. „Na moju základnú otázku, aké biotopy chráni, nevedel absolútne odpovedať,“ vyhlásil Jureňa. Pri ďalších otázkach mladík vytiahol malý papier a čítal z neho pokyny, uviedol minister. „Toto sú takzvaní ochranári. Dostali spoločné noty a z nich hrajú,“ komentoval Jureňa.

Vážený pán minister,  

som občanom Slovenskej republiky,  na jej území som sa narodil, na jej území som prežil doterajší  život.

Na chod Slovenskej republiky prispievam, podobne, ako množstvo mojich rodinných príslušníkov a priateľov. Podobne ako mnoho iných občanov Slovenskej republiky som presvedčený o tom, že človek na tejto Zemi nie je len preto, aby z nej bral. Keď už jej nemá čo, a prečo dať, je správne, že vie aspoň niekedy  svoje branie obmedzovať. Podobne, ako mnoho iných občanov Slovenskej republiky prídem v sobotu do Tichej a Kôprovej doliny vyjadriť svoje občianske stanovisko – nesúhlas so zásahom lesníkov na území v štvrtom a piatom stupni ochrany prírody.

Vy ste ma nazval komparzistom. Ja sa skôr považujem za občana, ktorý je presvedčený o tom, že je aktívnou súčasťou systému spoločenstva, v ktorom žije. Ak tento systém, sebe vlastnými mechanizmami, vyhlásil niektoré územia za chránené, tak chcem, aby sa tento tento systém aj postaral o to, aby to tak bolo aj v skutočnosti.  

Ako občan dôverujem tomu, že všetci československí, slovenskí a zahraniční odborníci na biotopy, sa zhodli na tom že Tichá a Kôprová dolina patria do štvrtého, až piateho  stupňa ochrany prírody. Je preto  mojim právom chcieť toto územie mať chránené pravidlami, ktoré opäť ustanovili odborníci.

Verím odborníkom na biotopy, aj bez toho, aby som vedel ich exaktne pomenovať. Z veľmi podobnými pohnútkami platím v tom istom spoločenstve aj dane. Platím hlavne preto, že dôverujem systému, ktorý aj Vy ako minister spravujete, a nie preto, že som odborník na makro, či mikro ekonómiu.

Vážený pán minister, ste ministrom vlády Slovenskej republiky, okrem odborníka ste tým pádom, aj politik. Malo by byť základnou profesionálnou výbavou politika, správcu vecí verejných, poznanie, že štát spravuje všetkým občanom: odborníkom na biotopy, na ich rúbanie a na ich zachovávanie, rovnako ako študentom, automechanikom, právnikom, či lekárom.

Verím tomu, že žijem v systéme, ktorý legitimizuje moje právo na to, povedať svoj názor na deje v spoločnosti, teda aj na lesnícke aktivity vykonávané v krajine podliehajúcej štvrtému a piatemu stupňu ochrany prírody.

Vy ste profesionálny správca biotopov a aj profesionálny správca vecí verejných, Vašou úlohou nie je len poznať názvy biotopov, ale aj základnú etiku sprvovania spoločnosti.  

Stále ešte verím tomu že žijem v systéme ktorý legitimizuje moje právo na to povedať  svoj názor na deje v mojej spoločnosti, teda  aj  na lesnícke aktivity vykonávané v krajine podliehajúcej štvrtému a piatemu stupňu ochrany prírody.

Vážený pán minister, ak  tomuto jednoduchému prvku priamej demokracie nerozumiete, tak potom som pre Vás komparzista - ochranár, ale kto ste Vy? Komparzista - politik v demokratickej spoločnosti?

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31