Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / UCHO - Tichá a Kôprová dolina / Kto vlastne manipuluje s verejnosťou?

Kto vlastne manipuluje s verejnosťou?

Autor: Redakcia Poslední změna: Neděle 03.08.2014 15:40
OZ Tatry - Tlačová správa k výrokom ministra Jureňu na TA3

Dňa 24.4.2007 sa na TA3 uskutočnila, v rámci „Témy dňa“, diskusia medzi ministrom pôdohospodárstva Miroslavom Jureňom a zástupcom Ekofóra Jurajom Smatanom.

Odhliadnuc od toho, že pán minister neustále skákal do reči, že prezentoval minimálne jeden graf z ochranného obvodu Javorina, pričom témou dňa bola situácia v Tichej a Kôprovej doline, že vedecký neinterpretoval vzťah medzi rastom počtu umiestnených feromónových lapačov na území TANAPu a počtom zachytených jedincov lykožrúta, že verejnosti nepredstavil aj iné grafy, napr. graf vývoja lykožrutovej kalamity v poľskej bezzásahovej časti Tatier v porovnaní s vývojom kalamity v „manažovaných“ Tatrách v rokoch 1991 – 2000 (v prílohe), vrcholom jeho vystúpenia bolo informovanie verejnosti o tom, že Lesoochranárske zoskupenie VLK predáva ľuďom stromy za 1 200 korún (zrejme myslené s DPH). Následne minister dodal, že lesné robotníčky v TANAPe sadia sadenice v hodnote 4 koruny bez DPH.

OZ TATRY sa domnieva, že minister pôdohospodárstva buď disponuje nesprávnymi informáciami alebo úmyselne nekorektne pracuje s faktami a porovnáva neporovnateľné.

Lesoochranárske zoskupenie VLK (LZ VLK) naozaj od roku 1998 realizuje zbierku „Kúp si svoj strom“ (www.wolf.sk), do ktorej sa môže zapojiť ľubovoľný občan zo Slovenska či cudziny, na dobrovoľnom základe, tým, že si symbolický kúpi strom za 1 000 korún. Darca dostáva od LZ VLK symbolický list vlastníka a poďakovanie. Za vyzbierané peniaze LZ VLK však nekupuje stromy určené k výsadbe, ale vykupuje lesné pozemky, na ktorých vznikajú súkromné prírodné rezervácie, čo je v súlade s § 31 zákona NR SR č. 543/2002 Z. z o ochrane prírody a krajiny.

Práve vďaka LZ VLK, ktoré supluje úlohu štátu pri výkupe, zámene a prenájme pozemkov, máme v tejto chvíli na Slovensku bezzásahovú PR Vlčiu s rozlohou 21 ha, PR Rysiu s rozlohou 37 hektárov a 160 ha lesných pozemkov v prenájme v NPR Suchá dolina.

Výkup pozemkov z dôvodu zabezpečenia ochrany prírody a krajiny je štandardnou metódou uplatňovanou po celom svete. Tzv. pozemkové spolky, ktorých je napr. len v susednej ČR viac než 30, nevykupujú len lesné pozemky, ale aj cenné lúky, mokrade a pod., aby na nich mohli z dôvodu vlastníckych práv uplatniť prioritný zámer – ochranu biotopu. Na Slovensku výkup pozemkov, okrem LZ VLK, realizuje Slovenská ornitologická spoločnosť – BirdLife Slovensko v lokalite Senné, kde je v tejto chvíli vykúpených cca 40 ha zamokrených lúk.

LZ VLK teda nekupuje stromčeky pre výsadbu, ale ponúka všetkým ľuďom možnosť finančne sa podieľať na vyváraní naozaj chránených území, tzv. evolučných lesov. V tomto kontexte, sa OZ TATRY domnieva, že je zásadný cenový rozdiel medzi kupovaním sadeníc pre potreby lesného hospodárstva a kupovaním pozemkov.

Mgr. Rudolf PADO
Predseda a projektový manažér OZ TATRY

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31