Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Občianske aktivity / Občiansky návrh na ochranu územia pri Sade Janka Kráľa - Park pri Lesíku Krasovského
Navigace
Přihlášení


Nepamatujete si své heslo?
 

Občiansky návrh na ochranu územia pri Sade Janka Kráľa - Park pri Lesíku Krasovského

Autor: Redakcia Poslední změna: Neděle 25.03.2007 21:39
Kategorie:
Starosta Petržalky Milan Ftáčnik v utorok 6.2.2007 prijal zástupcu OZ Nádej pre Sad Janka Kráľa, ktorí mu preložili architektonickú štúdiu Parku pri Lesíku Krasovského. Verejný záujem ochrániť územie v okolí Sadu Janka Kráľa je zdokladovný petíciou na záchranu lesíka Krasovského, ktorú podpísalo 14 000 občanov vlastnou rukou a elektronicky na nezávislom servery www.changenet.sk. Peticiu podpísali občania, odborna verejnosť a významné osobnosti verejneho života, ale aj občania z Čiech a zahraničia. Vyhlásenia ÚCHO - územia chráneného občanmi - sa zúčastnilo asi 2000 Bratislavčanov.

Zámer pozostáva z architektonickej štúdie a  modelu parku pri Lesíku Krasovského. Zámer bol vypracovaný v spolupráci s Fakultou architektúry STU. (viď príloha)

Autor projektu Gabriel Bartoš získal za svoj projekt ocenenie v súťaži vyhlásenej dekanom FA STÚ. Projekt parku plne rešpektuje text petície, v ktorej občania požadovali zachovanie celého Lesíka Krasovského a v jeho okolí vybudovanie parku s napojením na jestvujúce pešie lávky a bicyklové trasy. Riešenie parku  zároveň pomocou návrhu kruhovej križovatky umožňuje bezbariérovo prepojiť toto územie so Sadom Janka Kráľa. Súčasne rieši parkovisko pre návštevníkov Sadu Janka Kráľa, ktoré je situované pod zemným valom chrániacim novonavrhnutý park. Dopravné riešenie a jeho napojenie na vedľajšie územie bolo konzultované aj s autorom územného plánu zóny CMC-Petržalka.

 
Súčasný stav:

Park pri Lesíku Krasovského je navrhnutý na mestskom pozemku. Magistrát pozemok stále prenajíma investorom za účelom výstavby 20 poschodového polyfunkčného domu a 20 poschodového hotela s garážovým domom. Obvodný úrad ŽP síce rozhodol o zastavení výrubového konania na menšiu polovicu lesíka Krasovského pri čerpacej stanici, avšak stále hrozí výrub druhej polovice lesíka, s chránenými druhmi stromov s obvodom až 4 metre. O definitívnom predaji pozemku investorom rozhodnú poslanci 29.3.2007.

 

Občania v texte petície požadujú:

My, dolupodpísaní občania vyjadrujeme znepokojenie proti postupu Magistrátu hl.mesta, ktorý znovu predkladá návrh na predaj pozemkov so vzrastlou zeleňou medzi Einsteinovou a Sadom J. Kráľa (firme IPD).

Poslanci Mestského zastupiteľstva v novembri 2005 predaj neodsúhlasili, preto žiadame vysvetlenie, prečo sa nezmenený návrh na predaj opätovne predkladá, pretože takýto postup vyvoláva pochybnosti o zodpovednom hospodárení magistrátu s majetkom mesta.

Žiadame, aby sa na tomto územií zachovali jestvúce stromy, zastavil sa planovaný výrub a neuvážená výstavba výškového hotela, polyfunkčného domu a 8-podlažného garážového domu v tesnej blízkosti Sadu J. Kráľa . Dreviny, ktorých výrub sa plánuje, sú v dobrom zdravotnom stave, rastú na svojom pôvodnom stanovišti a sú svojím vzrastom ojedinelé v Bratislave. Plánovanou výstavbou by sa všetky stromy zlikvidovali. Stavby navyše ohrozia najstarší park v Európe – Sad J. Kráľa, ktorý má tento rok 230 rokov. Toto územie sa má vyhlásiť za chránené územie z hľadiska ochrany prírody. Odmietame na ňom umiestniť uvedené stavby. Žiadame ho upraviť a sprístupniť pre širokú verejnosť ako plochy parkovej zelene, napojiť na jestvujúce pešie lávky a bicyklové trasy.

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031