Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Občianske aktivity / Občania organizujú živú reťaz na záchranu lesíka pri Sade Janka Kráľa
Navigace
Přihlášení


Nepamatujete si své heslo?
 

Občania organizujú živú reťaz na záchranu lesíka pri Sade Janka Kráľa

Autor: Nádej pre Sad Janka Kráľa — Poslední změna: Neděle 30.03.2008 11:43
2006-09-23 Bratislava - Petržalka. Tlačová správa občianskej iniciatívy Nádej pre Sad Janka Kráľa. Občianska iniciatíva Nádej pre Sad Janka Kráľa zvoláva v stredu 27. septembra 2006 o 17. 00 občanov na vytvorenie živej reťaze okolo lesíka pri Sade Janka Kráľa. Viac ako stovke urastených stromov neďaleko štadióna Artmédia akútne hrozí výrub, kvôli minulotýždňovému rozhodnutiu Obvodného úradu životného prostredia v Bratislave. Organizátori stratili dôveru v ochotu a schopnosti úradov chrániť bratislavskú zeleň a v stredu chcú za pomoci obyvateľov vyhlásiť ohrozený lesík za Územie chránené občanmi.
Občania organizujú živú reťaz na záchranu lesíka pri Sade Janka Kráľa

Členovia iniciatívy označujú hranice územia chráneného občanmi

Predstaviteľka iniciatívy Ing. arch. Elena Pätoprstá: "Dúfame, že príde dostatočný počet ľudí, aby sme obkolesili lesík s obvodom 1000 metrov. Táto živá reťaz nemá len symbolický význam. Bude to súčasne dôkaz, že 14 000 podpisov pod našou nedávnou petíciou má veľkú váhu. Ak sa zdvihne dostatočný počet ľudí, poslanci a úradníci, ktorí držia osud lesíka v rukách, budú musieť počítať s hnevom veľkej skupiny organizovaných občanov."

Ochrancovia lesíka budú musieť svoju akcieschopnosť preukázať v najbližších dňoch, pretože nasledujúci deň, t. j. vo štvrtok 28. septembra budú poslanci mestského zastupiteľstva hlavného mesta Bratislavy rozhodovať o predaji pozemku firme IPD International Property Development, ktorá tam chce postaviť 22-podlažný hotel a 8 podlažný garážový dom.

Vhodnú situáciu na takýto predaj pripravilo rozhodnutie Ing. Viery Krajčíkovej, prednostky Obvodného úradu životného prostredia v Bratislave zo dňa 12. 9. 2006, ktorým zamietla odvolanie Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia a vydala súhlas na výrub 112 stromov s obvodom kmeňa 41 cm až 460 cm.

Aktivistka Katarína Šimončičová: "Občania by sa v týchto dňoch mali pozorne dívať na ruky a do tvárí našim poslancom. Blížia sa komunálne voľby - uvidíme, či im na prežitie vo funkciách stačí vychádzať v ústrety stavebným firmám, alebo musia rešpektovať aj názor obyvateľov mesta."

Ochrancovia lesíka prejavili svoje odhodlanie vyhlásiť Územie chránené občanmi označením hranice lesíka výstražnou žlto-čiernou páskou so znakom ľudskej reťaze a textom "ÚZEMIE CHRÁNENÉ OBČANMI!" V prípade, že v stredu sa ľudskej reťaze zúčastní potrebný počet ľudí, označia hranice územia aj stĺpmi s výstražnými tabuľami.

Verejné zhromaždenie bolo riadne ohlásené na miestnom úrade v Petržalke a pozvánku dostala aj starostka Petržalky Ing. Viera Kimerlingová, ktorá na minulom mestskom zastupiteľstve podporila požiadavky petície tým, že sa postavila proti predaju pozemku pri lesíku.

Šancou na záchranu lesíka mal byť aj projekt na výhlasenie tohoto územia za chránený krajinný prvok (CHKP), ktorý podporila aj Štátna ochrana prírody SR. Vedúca odboru ochrany prírody a krajiny Obvodného úradu životného prostredia v Bratislave Mgr. Alena Mišovichová uznala, že zachovanie lesíka je "predmetom záujmu verejnosti "a uviedla, že "lesík na Krasovského ulici plní nenahraditeľnú funkciu predovšetkým ako biologická bariéra voči negatívnym vplyvom z dopravy na Einsteinovej ulici s významom pre Sad Janka Kráľa".  V rozhodnutí však nakoniec skonštatovala, že nepovažuje vyhlásenie navrhovaného CHKP Lesík Krasovského za odôvodnené z hľadiska záujmov chránených zákonom č. 543/2002 Z. Z. o ochrane prírody a krajiny.

Ing. arch. Elena Pätoprstá, Nádej pre Sad Janka Kráľa: "Dopracovali sme sa až k tomu, že stromy vo voľnej krajine majú podľa zákonov tohoto štátu silnejšiu ochranu, než čoraz vzácnejšie stromy v meste. Preto ideme vyhlásiť ÚCHO - územie chránené občanmi. Ak sa k nám v stredu o piatej pridá dostatočný počet občanov, zodpovední sa čoskoro presvedčia, že občan v tejto krajine ešte nie je celkom zdeptaný a bezmocný."

Linky s podrobnejšími materiálmi na www.sad-janka-krala.sk

- Leták občianskej inciatívy: http://www.sad-janka-krala.sk/dokumenty/plagat-ucho-ziva-retaz/
- Rozhodnutie o výrube: http://www.sad-janka-krala.sk/dokumenty/obvodny-urad-zp-v-bratislave-vydava-suhlas-s-vyrubom-lesika-krasovskeho
- Rozhodnutie o tom, že lesík nebude vyhlásený za chránený krajinný prvok:

http://www.sad-janka-krala.sk/dokumenty/obvodny-urad-zp-v-bratislave-zamieta-navrh-na-vyhlasenie-lesika-krasovskeho-za-chkp
- Fotogaléria: aktivisti označujú hranice lesíka výstražnou páskou - http://www.sad-janka-krala.sk/fotoarchiv/oznacovanie-hranic-ucho-vystraznou-paskou/
(fotografie na voľné použitie)

- Petícia na serveri www.changenet.sk, ktorú prednedávnom podporilo 14 000 občanov: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=147191

Kontakt na organizátorov:

Ing. arch. Elena Pätoprstá
creative@fuxo.sk
0905/537102

« září 2020 »
září
PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930