Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Občianske aktivity / Občania a ochranári zdvihli hodenú rukavicu v kauze Aupark Tower pri Sade Janka Kráľa.
Navigace
Přihlášení


Nepamatujete si své heslo?
 

Občania a ochranári zdvihli hodenú rukavicu v kauze Aupark Tower pri Sade Janka Kráľa.

Autor: Redakcia Poslední změna: Neděle 30.03.2008 11:52 Elena Pätoprstá, Ivana Brezinská
Tlačová správa OI "Nádej pre Sad Janka Kráľa" - Ako dňa 16. 10. 2006 uviedla PR marketingová manažérka spoločnosti HB Reavis Group pre TASR: „Veža bude mať 22 poschodí, v súčasnosti sme nezaznamenali odpor ochranárov či obyvateľov, ktorý by investorovi oficiálne doručili, a preto nezvažujeme meniť výšku veže.“ Občianska iniciatíva „Nádej pre Sad Janka Kráľa“ využila otvorenú ponuku HB Reavis a oficiálne doručila odpor voči výškovej stavbe zatieňujúcej Sad Janka Kráľa. Taktiež oficiálne požiadala spoločnosť o okamžité zastavenie stavby až do zverejnenia výsledku referenda občanov Bratislavy k zníženiu plánovanej stavby. Vítame túto ponuku a veríme, že spoločnosť neodkladne zareaguje zastavením rýchlo pokračujúcej stavby a umožní, aby mali občania a ochranári možnosť v referende vyjadriť svoj názor na budúcu dominantu Bratislavy ešte skôr, ako sa dostavia.
Občania a ochranári zdvihli hodenú rukavicu v kauze Aupark Tower pri Sade Janka Kráľa.

Nové horizonty Bratislavy

 „Sme milo prekvapení, že práve ochranári majú v očiach spoločnosti takú veľkú autoritu,“ uviedla Ing. arch. Elena Pätoprstá z OI „Nádej pre Sad Janka Kráľa“, hovorkyňa nedávnej akcie na vyhlásenie lesíka susediaceho so Sadom Janka Kráľa za Územie chránené občanmi (UCHO).

„Predpokladali sme, že pre spoločnosť HB Reavis bude rozhodujúcou autoritou Magistrát hlavného mesta Bratislavy, ktorý vyčerpal všetky prostriedky na zníženie objektu a zastupoval záujmy občanov Bratislavy, prípadne odborná kritika zo strany hlavného architekta Bratislavy a členov Komory architektov, alebo upozornenia na nevyhovujúce dopravné zaťaženie územia a nedoriešené dopravné vzťahy bývalého starostu Petržalky Vladimíra Bajana či viaceré protesty občanov k ceste vedúcej cez Sad Janka Kráľa, ktorú spoločnosť navrhla a presadila v novom územnom pláne.

Keby sme tušili, že HB Reavis doteraz čakala iba na naše oficiálne doručené protesty na zníženie stavby, určite by sme nečakali a urobili by sme tak už pri výstavbe prvého nadzemného podlažia.“

Samotní členovia iniciatívy „Nádej pre Sad Janka Kráľa“ sa podieľali na odvolaniach a podnetoch na prokuratúru za účelom preskúmania oprávnenosti Ministerstva životného prostredia, ktoré podľa nich nezákonne upustilo od požiadavky variantného umiestnenia stavby a neposudzovalo stavbu z hľadiska jej vplyvov na životné prostredie.

„Predpokladáme, že prokurátor na tento podnet oficiálne spoločnosť upozornil,“ pokračuje Elena Pätoprstá. „Na dôsledky stavby pre Sad Janka Kráľa sme upozorňovali aj odbornou štúdiou zatienenia, ktoré bude mať stavba na park. Dokumentácia k nami riešenej kauze Aupar Tower dosiahla niekoľko kilogramov.“

 

Niekoľko faktov o výstavbe Aupark Tower

Výstavba veže začala nenápadným predajom parkoviska so 60-timi stromami pri Auparku, ktoré bolo v majetku mesta a slúžilo návštevníkom nákupného centra i obyvateľom prichádzajúcim do Sadu Janka Kráľa. Na návrh Ing. Anny Pavlovičovej, riaditeľky magistrátu, bolo parkovisko za účelom vysporiadania pozemkov predložené poslancom na predaj. Poslanci pozemok predali napriek varovaniu vtedajšieho starostu Petržalky Vladimíra Bajana.

Prvé stanovisko Mestskej časti Petržalka k výstavbe polyfunkčného centra z roku 2004, ktorú podpísal starosta Vladimír Bajan, bolo zamietavé. Argumenty boli:

„Výstavbou a prevádzkou novonavrhovaných objektov v bezprostrednej blízkosti Sadu Janka Kráľa by bola zeleň tohto historického parku vystavená intenzívnemu antropologickému vplyvu, čím by došlo k zníženiu ekologickej stability dotknutého územia.

Z dopravného hľadiska by došlo k značnému nárastu automobilovej dopravy a s tým spojené ďalšie problémy s dopravnou obsluhou, výjazdmi a vjazdmi z areálu Auparku.

V zámere sa konštatuje, že sa v budúcnosti uvažuje s prepojením navrhovanej okružnej križovatky s Viedenskou cestou popri Novom moste, teda priamo územím Sadu Janka Kráľa.

Umiestnením novonavrhovaných vysokých stavieb v blízkosti nájazdu na Nový most by došlo k nepriaznivému narušeniu panoramatických pohľadov na historické dominanty hlavného mesta.“ 

O osude stavby rozhodla riaditeľka odboru posudzovania vplyvov na životné prostredie Ing. Viera Húsková z ministerstva životného prostredia. Napriek tomu, že nemala stanovisko Pamiatkového úradu, ktorý spravuje Sad Janka Kráľa ako národnú kultúrnu pamiatku, upustila od požiadavky variantného riešenia stavby a rozhodla, že sa stavba nebude posudzovať z hľadiska vplyvu na životné prostredie.

Všetky spomínané dokumenty nájdete na www.sad-janka-krala.sk v časti Dokumenty.

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031