Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Občianske aktivity / Bratislavčania chcú parky na inom území, ako presadzuje primátor Ďurkovský
Navigace
Přihlášení


Nepamatujete si své heslo?
 

Bratislavčania chcú parky na inom území, ako presadzuje primátor Ďurkovský

Autor: Redakcia Poslední změna: Středa 14.02.2007 11:34 Elena Pätoprstá
Bratislava, 8. 2. 2007 Tlačová správa (Nádej pre Sad Janka Kráľa – občianske združenie) Starosta Petržalky Milan Ftáčnik v utorok 6. februára prijal zástupcov občianskych iniciatív, ktorí mu preložili ideové zámery riešenia dvoch veľkých parkov: Centrálneho parku okolo Chorvátskeho ramena a Parku pri Lesíku Krasovského. Občianske iniciatívy súčasne kritizujú predvolebný zámer primátora Bratislavy Andreja Ďurkovského na umiestnenie mestského parku v lužných lesoch medzi Draždiakmi.
Bratislavčania chcú parky na inom území, ako presadzuje primátor Ďurkovský

Park alebo hotel

1. Centrálny park okolo Chorvátskeho ramena

Občiansky návrh:
Autorom ideového zámeru Centrálneho parku je Ing. arch. Boris Hrbáň. Zámer vychádza z myšlienky rozsiahlych prírodných parkov v centrách veľkých miest, akými sú napr. berlínska Tiergarten, londýnsky Hyde Park, newyorský Central Park.
Občania žiadajú, aby bol tento zámer chápaný ako verejný záujem. Verejný záujem bol deklarovaný na zhromaždení delegátov Bytového družstva, ktoré reprezentuje polovicu bytov v Petržalke.  Delegáti v schválenom uznesení požadujú, aby územie okolo Chorvátskeho ramena bolo využité ako obvodový park. Takéto riešenie podporuje aj petícia proti plánovanému križovaniu Chorvátskeho ramena štvoprúdovou cestou a následnému preťatiu námestia Jána Pavla II. 

Riešenie magistrátu v navrhovanom územnom pláne:
Návrh územného plánu predpokladá vybudovanie štvorprúdovej cesty a električkovej trate pozdĺž Chorvátskeho ramena. Cesta by mala ďalej prechádzať súčasným námestím Jána Pavla II.  Návrh územného plánu mestského zastupiteľstva v predvolebnom období nebol schválený, lebo nezískal dostatočný počet hlasov. Takéto riešenie občianske iniciatívy kritizovali v pripomienkach k územnému plánu, ale tieto neboli akceptované. Pokus o opätovné predloženie návrhu územného plánu bez zapracovania týchto pripomienok novým zastupiteľstvom stále nie je zažehnané.


    2. Park pri Lesíku Krasovského

Občiansky návrh
Zámer predložila Ing. arch. Mgr. art. Elena Pätoprstá, hovorkyňa OZ Nádej pre Sad Janka Kráľa. Verejný záujem dokladovala petíciou na záchranu lesíka Krasovského, ktorú podpísalo 14 000 občanov. Vyhlásenia ÚCHO - územia chráneného občanmi - sa zúčastnilo asi 2000 Bratislavčanov.
Zámer pozostáva z architektonickej štúdie a  modelu parku pri Lesíku Krasovského. Zámer bol vypracovaný v spolupráci s Fakultou architektúry STU. (viď príloha)
Autor projektu Gabriel Bartoš získal za svoj projekt ocenenie v súťaži vyhlásenej dekanom FA STÚ. Projekt parku plne rešpektuje text petície, v ktorej občania požadovali zachovanie celého Lesíka Krasovského a v jeho okolí vybudovanie parku s napojením na jestvujúce pešie lávky a bicyklové trasy. Riešenie parku  zároveň pomocou návrhu kruhovej križovatky umožňuje bezbariérovo prepojiť toto územie so Sadom Janka Kráľa. Súčasne rieši parkovisko pre návštevníkov Sadu Janka Kráľa, ktoré je situované pod zemným valom chrániacim novonavrhnutý park. Dopravné riešenie a jeho napojenie na vedľajšie územie bolo konzultované aj s autorom územného plánu zóny CMC-Petržalka Akad.arch. Ivanom Markom.

Súčasný stav:
Park pri Lesíku Krasovského je navrhnutý na mestskom pozemku. Magistrát pozemok stále prenajíma investorom za účelom výstavby 20 poschodového polyfunkčného domu a 20 poschodového hotela s garážovým domom. Obvodný úrad ŽP síce rozhodol o zastavení výrubového konania na menšiu polovicu lesíka Krasovského pri čerpacej stanici, avšak stále hrozí výrub druhej polovice lesíka, s chránenými druhmi stromov s obvodom až 4 metre. O definitívnom predaji pozemku investorom zatiaľ poslanci nerozhodli.
 
3. Mestský park pri Draždiaku

Návrh magistrátu
Návrh vybudovať v okolí Veľkého a Malého Draždiaku park mal vo svojom volebnom programe primátor Andrej Ďurkovský. Oblasť tamojšieho lužného lesa už dnes slúži na rekreáciu Petržalčanov
a návrhu na umiestnenie parku nepredchádzala žiadna verejná diskusia . Na architektonickom riešení lokality prejavila záujem spolupracovať nemenovaná kanadská podnikateľská skupina. Podľa hovorkyne magistrátu Evy Chudinovej na všetky ostatné informácie o plánovanej spolupráci platí embargo. 

Stanovisko občianskych iniciatív
Ochranári upozorňujú na skutočnosť, že lokalita patrí do systému lužných lesov s vysokým stupňom ochrany.  „Umiestnenie 50ha parku práve tu považujeme za nosenie parku do lesa.“ Elena Pätoprstá, Nádej pre Sad Janka Kráľa: „Starosta Petržalky M. Ftáčnik prevzatím našich návrhov dodržal svoje slovo a participáciu občana nechápe iba ako jeho dodatočné informovanie, ale aj ako aktívnu spoluúčasť na tvorbe riešení. Tak, ako by to malo byť v európskom meste bežné.“

Kontakt:
Elena Pätoprstá, creative@fuxo.sk, mobil 0905 537 102
OZ Nádej pre Sad Janka Kráľa
Švabinského 20, 851 01 Bratislava
« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31