Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Monitoring médií / Pri Sade J. Kráľa zotnú 470 stromov
Navigace
Přihlášení


Nepamatujete si své heslo?
 

Pri Sade J. Kráľa zotnú 470 stromov

Autor: Redakcia Poslední změna: Sobota 30.09.2006 00:42 Copyright: Alena Kopřivová, PRAVDA
Kategorie:
2005-11-30 PETRŽALKA - Takmer päťsto stromov čoskoro spília medzi Einsteinovou a Krasovského ulicou v Petržalke. Na ich mieste vyrastie viacero stavebných objektov, medzi nimi aj hotel s 21 podlažiami. Bratislavskí ochranári sú z tohto pobúrení. "Mestská časť Petržalka odobrila výrub všetkých 470 stromov. Napriek tomu, že Štátna ochrana prírody nesúhlasí s výrubom zákonom chráneného topoľa čierneho," pohoršuje sa šéfka mestského výboru Slovenského zväzu ochrany prírody a krajiny Katarína Šimončičová.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v internetovom archíve denníka Pravda - www.pravda.sk

Datum: 30.11.2005
Autor: Alena Kopřivová
Zdroj: Pravda
Strana: 01
Vydanie: 276/05

Pri Sade J. Kráľa zotnú 470 stromov

PETRŽALKA - Takmer päťsto stromov čoskoro spília medzi Einsteinovou a Krasovského ulicou v Petržalke. Na ich mieste vyrastie viacero stavebných objektov, medzi nimi aj hotel s 21 podlažiami.
Bratislavskí ochranári sú z tohto pobúrení. "Mestská časť Petržalka odobrila výrub všetkých 470 stromov. Napriek tomu, že Štátna ochrana prírody nesúhlasí s výrubom zákonom chráneného topoľa čierneho," pohoršuje sa šéfka mestského výboru Slovenského zväzu ochrany prírody a krajiny Katarína Šimončičová.
Ochranári sa proti rozhodnutiu petržalského miestneho úradu odvolali. "Teraz je na ťahu odvolací orgán, ktorým je obvodný úrad životného prostredia," doplnila Šimončičová. Ako ďalej uviedla, v spore nejde priamo o súčasť Sadu Janka Kráľa, ale o pozemok so zvyškom lužného lesa. Jeho vlastníkom je hlavné mesto. Potvrdila to aj Eva Lučeničová z magistrátneho oddelenia životného prostredia. "Stromami sme sa začali zaoberať až potom, keď primátor žiadateľovi podpísal záväzné stanovisko na investičnú činnosť v tejto lokalite. Vlastne je už rozhodnuté," zdôraznila.
O hustý lužný les sa podľa nej dlhé roky nikto nestaral. "Vo vypracovanom dendrologickom posudku sa uvádzajú prerastené, preschnuté a zdravie ohrozujúce stromy," pokračovala.
Pokračovanie - s. II

Pri Sade Janka Kráľa majú zoťať 470 stromov vrátane chránených
Dokončenie - s. I
Na otázku, prečo sa mesto o stromy nestaralo, odpovedala, že mu na to chýbajú peniaze. Pozemok má v súčasnosti v prenájme rakúska spoločnosť International Property Development, ktorá prejavila záujem o jeho kúpu. Práve ona požiadala o výrub stromov, keďže tu plánuje vybudovať hotel, garáže a polyfunkčný dom s bytmi, obchodmi a administratívnymi priestormi.
Podľa Mariána Janotu, ktorý túto spoločnosť zastupuje, ochranári nehovoria pravdu. "Informácie, ktorými argumentujú, sa týkajú inej časti lužného lesa," uviedol.
Súčasne poprel, že spoločnosť má v úmysle spíliť všetky stromy v spornej lokalite. "V každom prípade počkáme na rozhodnutie obvodného úradu životného prostredia. Určite sa ho budeme držať," vyhlásil Janota.

« listopad 2021 »
listopad
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930